Dijital eğitim, ibooks hazırlama, ibooks, moodle, barış elbir, ipad kullanımı, ipad 4, ibooks author, ipad 2, fen ve teknoloji, dijital kitap, kolej, üniversite, uğur dershaneleri, ipad mini, ipod, eğitim, öğretim, lise, ilkokul, matematik, fen ve teknoloji, seda elbir, bahçeşehir üniversitesi,

İbooks Dijital Kitap Nedir ? Nasıl Hazırlanır ?

Apple’ın yıllardır eğitim dünyası ile iç içe olduğu ve sürekli projeler üreten bir firma olduğu bir gerçek. Çoğumuz fark etmese de cihazlarımızda yüklü olan iTunes uygulaması içerisinde “iTunes U” isminde sadece üniversitelere ayrılmış bir alan var. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda çıkarttığı ve hepinizin yakından tanıdığı iBooks uygulaması sayesinde yayıncılarla da yakın çalışıyor.

Şu bir gerçek ki iBooks, kitap okuma alışkanlığını zor kazanan çocuklar ve ya öğrenciler için ilgi çekici bir deneyim sunmuyor. Bunun en büyük nedeni de iBooks’taki kitapların interaktif olmaması. Halbuki özellikle ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilerin bilgiyi daha iyi hazmedebilmesi için, okudukları şeylerin interaktif olması gerekiyor. İşte Apple, bu noktadaki potansiyle görmüş olacak ki, mevcut iBooks uygulamasını güncelleyerek iBooks 2 ismiyle yeni bir dönem başlattı. Bu yeni iBooks uygulamasında artık TextBooks (Ders Kitapları) isminde yeni bir kategori yer alıyor. Bu yeni kategorideki ders kitaplarının en büyük özelliği de interaktif olmaları.

Kitaplar içinde videolar, animasyonlar, üç boyutlu nesneler vs. gibi hareketli objelerin bulunduğundan, kitapları okumak çok zevkli. Kitapların içlerinde internet erişimi sağlayan öğeler de bulunabildiğinden, kitap güncellenmese dahi içindeki bilgiler daha kullanırken otomatik olarak güncel bilgiler sunabiliyor. Ayrıca iPad’i yatay tuttuğumuzda sayfadaki görsel öğeler ön plana çıkarak ekranı kaplıyor. Fakat cihazı dik tuttuğumuzda ise otomatik olarak yazılar ön plana çıkıyor ve görsel öğeler sayfanın sol tarafında küçük imajlar şeklinde toplanıyor. Ancak resim ve videolar üzerinde tıkladığımızda, tam ekranı kaplayacak şekilde görüntüleniyorlar. Bu kitapların diğer bir güzel yanı da dilediğimiz yerleri kolayca işaretlememize ve not almamıza imkan vermeleri. Hatta istersek bu not aldığımız kısımlardan çalışma kartları oluşturarak önemli konuları hızlıca kolayca tekrar edebiliyoruz.

Dijital Kitaplar hazırlanırken Dashcode, Hype 2, İad Producer, Photoshop, Keynote , Sketch up, Dream Weaver, gibi programlardan yararlanıyoruz. Bu uygulamalar sayesinde dijital kitabımız daha görsel, daha gerçekçi ve öğretici olmaktadır.Dijital kitap hazırlamak power point sunum hazırlar gibi basit bir süreç olmadığından hazırlayan ekibin bütün bu programlara hakim olması gerekmektedir. İşte biz hem eğitimci hemde bu programlara hakim olan uzman ekibimizde sizlerin kullandıkları bütün dökümanları dijital kitap olan ibook formatına dönüştürüp sizlerin ve öğrencilerinizin hizmetine sunmaktayız.

İLKELERİMİZ

BİZE ULAŞIN:

TEL: 0530 322 0948
Baris@dijitalegitim.net